Enflasyon tırmanışta

09.03.2017

Federal Ekonomi Bakanlığı, Belçika enflasyon oranı şubat ayında yıl bazında yüzde 2,97 olarak gerçekleşerek son 5 yılın en yüksek oranına ulaştığını açıkladı. Bir yıl öncesine göre elektrik yüzde 21,2 ve taşıt yakıt fiyatları yüzde 21,7 artış gösterdi. Enflasyon oranındaki artışın en önemli nedeni enerji ürünlerindeki fiyat artışları oldu. Enerjideki enflasyon oranı ise Şubat ayında yüzde 14,8 olarak gerçekleşti ve 2011 yılından bu yana en yüksek rakama ulaştı. Doğalgaz fiyatları 1 yıl öncesine göre yüzde 2,6 yükselirken kalorifer yakıtı fiyatları yüzde 0,3 ucuzladı. Enerji ürünleri dışında taze sebze fiyatları ( yıllık bazda yüzde 19), taze balık (yüzde 13,5) tütün (yüzde 5,1) ile lokanta ve kafe (yüzde 2,9) fiyatlarında da artışlar kaydedildi.

Enerji ürünlerindeki fiyat artışları dikkate alınmazsa enflasyon oranı şubat ayında yüzde 1,73’e düştü. Ocak ayında enflasyon yüzde 1,74 olarak gerçekleşmişti.

Sağlık endeksi dikkate alındığında şubat ayında enflasyon artışı yüzde 2,47 oldu. Sosyal yardımların ve memur maaşlarının yükseltilmesinde dikkate alınan merkezi endeks aşılmamış oldu. Belçika Federal Planlama Bürosu, merkezi endeksin bu yılın mayıs ayında aşılacağını öngörmekte. Öngörünün gerçekleşmesi durumunda işsizlik ödenekleri haziran ayında, devlet memurlarının maaşları ise temmuz ayında enflasyon artışının yansıtılması ile yüzde 2 artacak.
Avrupa Merkez Bankası yüzde 2 enflasyon oranını hedefliyor. Belçika Avrupa Birliği ülkeleri arasında yüksek enflasyon oranıyla dikkat çekiyor.

Kaynak: Belçika Ekonomi Bakanlığı


Yorum Yaz

E postanız yayınlanmayacaktır. Tüm alanlar mecburidir