Brezilya'da Sarıhumma

09.03.2017

Brezilya'da sarıhumma yayılım riskinin bulunmadığı düşünülen alanlara doğru genişlemeye devam etmektedir. DSÖ Sekreteryası, Espirito Santo eyaletinin bütünüyle sarıhumma yayılma riski altında olduğunun düşünülmesi gerektiğine karar vermiştir.

Brezilya’da Sarıhumma

Hastalık Salgın Haberi

6 Mart 2017

Brezilya’daki mevcut durum ile bağlantılı olarak uluslararası yolcular için sarıhumma aşı önerilerine ilişkin güncel bilgiler:

3 Mart 2017 itibariyle, sarıhumma virüsü yayılımı, Brezilya’nın Atlantik kıyısına, coğrafi sarıhumma risk haritalamasına ilişkin bilimsel ve teknik danışma grubu tarafından desteklenen, DSÖ tarafından 27 Ocak 2017’de Hastalık Salgın Haberleri sitesinde ve 31 Ocak 2017 ile 14 Şubat 2017’de DSÖ Uluslararası Seyahat ve Sağlık web sitesinde yayımlanmış olan güncellenmiş risk değerlendirmesinden önce sarıhumma yayılım riskinin bulunmadığı düşünülen alanlara doğru genişlemeye devam etmektedir.

Espirito Santo Eyaletinde gözlemlenen yayılma hızını, sarıhumma enfeksiyonu açısından inceleme altında olan hayvanlar arasındaki hastalık salgınları ve insan vakalarının Vitoria’nın kentsel bölgesine coğrafi açıdan yakınlığını, ve bunların yanı sıra bir bütün olarak Espirito Santo eyaletinde uygulanmakta olan sarıhumma aşı kampanyasını dikkate alarak DSÖ Sekreteryası, Espirito Santo eyaletinin bütünüyle sarıhumma yayılma riski altında olduğunun düşünülmesi gerektiğine karar vermiştir.    

Bu nedenle, Espirito Santo eyaletindeki herhangi bir bölgeyi ziyaret eden uluslararası yolcular için sarıhumma aşısı önerilmektedir.

2013 yılında sarıhumma yayılım riski altında olduğuna karar verilen ve 27 Ocak 2017’de DSÖ tarafından Hastalık Salgın Haberlerinde yayımlanan Brezilya’nın diğer bölgeleri ile ilgili ilave bir değişiklik bulunmamaktadır.

Bunlar sarıhumma yayılma riskinin bulunduğu düşünülen yeni bölgelerle ilgili ön belirlemedir ve düzenli olarak güncellemeler sağlanacaktır.

DSÖ Sekreteryasının, Espirito Santo Eyaletinin tamamı dahil Brezilya’nın risk altında olduğu düşünülen bölgelerine giden uluslararası yolcular için güncel önerileri şunlardır:

  • Seyahatten en az 10 gün önce sarıhumma aşısı yaptırılmalıdır. Uluslararası Sağlık Tüzüğü (2005) Ek 7 doğrultusunda, DSÖ onaylı tek bir doz sarıhumma aşısının, sarıhumma hastalığına karşı daimi bağışıklık ve hayat boyu koruma sağlamak açısından yeterli olduğu dikkate alınmalıdır. Sarıhumma aşısına karşı kontrendikasyonları olan (9 aydan küçük çocuklar, hamile veya emziren kadınlar, yumurta antijenlerine karşı ciddi hipersensitivitesi olanlar veya ciddi bağışıklık yetmezliği olan kişiler) veya 60 yaş üstü yolcular, önerileri için sağlık uzmanlarına danışmalıdırlar; 

  • Sivrisinek ısırıklarından korunmak için önlemler alınmalıdır;

  • Sarıhumma belirti ve bulgularına karşı farkındalık sahibi olunmalıdır;

  • Sarıhumma yayılma riskinin bulunduğu bölgelerde seyahat ederken veya böyle yerlerden döndükten sonra sarıhumma belirti ve bulgularının oluşması durumunda tıbbi destek alınmalıdır. 

     


Yorum Yaz

E postanız yayınlanmayacaktır. Tüm alanlar mecburidir