Novo Nordisk’in obezite ilacı 2018 başında Türkiye’de de satışa çıkıyor

14.07.2017

Dünyanın en büyük insülin ürünleri üreticisiDanimarkalı ilaç şirketi Novo Nordisk’in Türkiye Genel Müdürü Dr. Burak Cem,İstanbul’da düzenlediği sohbet toplantısında Türkiye’de sayıları 20 milyonaulaşan obezite hastaları için müjdeli bir haber verdi. Obezite tedavisinde%5-10 kilo kaybı sağlayan obezite ilacının ruhsatını aldıklarını belirten Dr.Burak Cem, “Tıpkı insülin enjeksiyonları gibi uygulanabilecek ilacı 2018başında ülkemizde satışa sunmayı planlıyoruz” dedi. Obezite tedavisindekullanılan adlı ilacın ruhsatını aldıklarını dile getiren Dr. Burak Cem, 2018başında Türkiye piyasasına sunmayı hedeflediklerini söyledi. %5-10 arasındakilo kaybı sağlayan ürünün tıpkı insülin enjeksiyonları gibi kullanılabildiğiniifade eden Dr. Cem, şunları söyledi: “Türkiye’de her 3 kişiden 1’i obezitesorunuyla karşı karşıya. Obezite cerrahisinde hastanelerde sıra olduğunuduyuyoruz. Dünya genelinde ciddi bir kronik hastalık olarak görülme sıklığı sonyıllarda 2 katından fazla artan obezite sorununa bu ilaçla mütevazı bir kilokaybı sağlamak mümkün. Böylece hastanın yaşam kalitesini iyileştirerek kalpkrizi, yüksek tansiyon, kolesterol ve uyku apnesi gibi eşlik eden hastalıklarınriski azaltılabilir.”

Türkiye’de 7.5 milyon diyabet hastası var

Dr. Burak Cem,Türkiye’deki diyabetli sayısının1998-2015 yılları arasında neredeyse 3 kat artışla 2.5 milyondan 7.5 milyonaçıktığını da vurgulayarak, “Hareketsiz yaşam tarzı ve beslenmealışkanlıklarındaki değişim nedeniyle sayı her geçen gün daha da artıyor. Şuanda 7.5 milyon olan diyabet hastalarının sayısının 2040 yılına kadar 12.5milyona çıkması bekleniyor. 4.2 milyon kişide ise bozulmuş glükoz toleransıbulunuyor. Üstelik diyabetlilerin %43’ü hasta olduklarının farkında değil”dedi.

Diyabetin toplam maliyetinin her yıl %18 oranındaarttığına dikkat çeken Dr. Cem, şöyle konuştu: “2012 itibarıylakomplikasyonları ile beraber düşününce diyabet, toplam sağlık harcamalarıiçinde %23 oranında bir paya sahip. SGK’nın 2013 yılında yayımladığı DiyabetRaporu’na göre, diyabete yapılan toplam harcamanın %74’ü hastalığınkomplikasyonlarından kaynaklanıyor. Bunlar çok büyük rakamlar.” Türkiye’de 650bin hastaya hizmet veriyor

İstanbul ve Ankara’daki ofisleri ve 300 kişilikekibiyle, Türkiye’de yaklaşık 650 bin hastaya hizmet veriyor. Şirketin dünyadahizmet verdiği hasta sayısı ise 28 milyon.

Dünyanın en büyük 15’inci, Türkiye’nin ise 13’üncüilaç şirketi.

İstanbul’dan yönetilen ülke sayısı temmuz başında11’den 22’ye yükseltildi.

Ürün portföyünün %85’ini diyabet ürünlerininoluşturduğu şirketin, hemofili ve büyüme bozuklukları tedavisinde kullanılanilaçları da bulunuyor.

1974’ten beri ürünleriyle, 1995’ten itibaren deofisiyle Türkiye’de faaliyet gösteren Novo Nordisk’in diyabet ürünleriTürkiye’de bir numara. Totalda pazar payı %51 olan şirketin diyabetteki pazarpayı %30’a ulaşıyor.

Diyabet ürünlerinin %30’u Tip1 tedavisindekullanılıyor.

Türkiye, şirketin 10 stratejik ülkesinden birisi.

Son 5 yılda Türkiye’de klinik çalışmalara 47 milyonTL tutarında yatırım yapıldı. Her yıl klinik araştırmalar için 14 milyon TLharcanıyor.

2012-2016 yılları arasında 813 hastanın katılımıylatamamlanan 30 klinik araştırma sayısı ile Türkiye’deki ilk 5 ilaç şirketiarasında yer alıyor.

 


Kaynak:medikalakademi

Yorum Yaz

E postanız yayınlanmayacaktır. Tüm alanlar mecburidir