Bakteri DNA'sına hareketli görüntü kaydedildi

14.07.2017

Biliminsanları, canlı DNA hücresine bir atın dört nala gidişini tasvir eden GIFformatında hareketli bir imaj kaydetti Bilim insanları, canlı DNA'sınahareketli görüntü kaydedip yeniden oynatmayı başardı.

ABD'ninHarvard Üniversitesi Tıp Fakültesinden bilim adamları, "CRISPR" adıverilen gen kurgulama yöntemini kullanarak bakteri DNA'sına GIF formatındahareketli bir imaj kodladı, ardından DNA'nın nakledildiği bakterinin genetikkodunu çözerek görüntüyü yeniden oluşturdu.

Biliminsanları, bunun canlı hücrelerinin kendi gelişim ve değişimlerini zamansalakışı içine kayda alabilecekleri "moleküler kayıt" metotlarınıngeliştirilmesi yönünde atılmış önemli bir adım olduğunu vurguladı.

ABDUlusal Sağlık Enstitüleri (NIH) tarafından finanse edilen araştırmada, sinematarihinin ilk hareketli görüntüsüne de ilham evren bir atın dört nala gidişihareketli imaj olarak kullanıldı.

Hareketligörüntünün sekans bilgisini DNA'ya kodlayan bilim adamları, böylece zamansalbir bilgiyi sonradan kullanmak üzere canlı DNA'sında muhafaza etmiş oldu.

"BİYOLOJİKHAFIZA SİSTEMİ YARATMAYI HAYAL EDİYORUZ"

"Hücreleritarihçilere dönüştürmek istiyoruz" diyen araştırmanın yazarlarından SethShipman, "Günümüzde kullanılan tıbbi kayıt teknolojilerinden çok dahaküçük ve işlevsel yapıda, birden fazla olayı zaman içinde, müdahaledebulunmadan kayıt altına alabilecek bir biyolojik hafıza sistemi yaratmayı hayalediyoruz" ifadesini kullandı.

Shipman,beyin araştırmalarında kullanmayı amaçladıkları yöntemle beynin gelişimsürecinde kayda alınmış moleküler tarihini çıkarmayı umduklarını kaydetti.

 


Kaynak:HABERTURK

Yorum Yaz

E postanız yayınlanmayacaktır. Tüm alanlar mecburidir