BPA'lı plastik şişelerde kanser ve kısırlık satın alıyoruz

14.07.2017

BPA'ya maruz kalmış anne karnındaki ceninlerde, yenidoğmuş bebeklerde ve çocuklarda büyüme ve davranış bozuklukları ortaya çıkıyor.

Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Denetleme veSertifikalandırma Araştırmaları Derneği (GİMDES) Başkanı Dr. Hüseyin KâmiBüyüközer; günümüzde bebekler için kullanılan plastik biberonlarından, suihtiyaçlarının karşılandığı pet şişelere ve gıda saklama kaplarına kadar günlükhayatta kullanılan pek çok plastik eşyaların taşıdığı sağlık riski, bilimselbilgilerle adeta büyük bir skandal boyuta ulaştığını açıkladı. ABD'de HarvardSchool of Public Health (HSPH) kurumsal sitesinde 'Acil Duyuru' notu'Plastiklerin Yapımında Kullanılan BPA Kimyasalının polikarbonat içecekşişelerinden insanların vücuduna geçtiği tespit edildi' başlığıyla bir yazıyayınlandığını kaydeden Büyüközer, bu risklerden bazılarını şöyle sıraladı;

BPA'ya maruz kalmış anne karnındaki ceninlerde, yenidoğmuş bebeklerde ve çocuklarda büyüme ve davranış bozuklukları ortaya çıkıyor.

Polikarbonattan mamül plastik şişe ve ambalajlardantüketilen su ve gıda maddeleriyle birlikte vücudumuza giren BPA maddesiprostat, beyin gelişimi, kalp hastalıkları, karaciğerde enzim bozuklukları vediyabet hastalıklarına sebep oluyor.

Polikarbonat bebek biberonlarla beslenen çocuklarerken cinsel olgunlaşmaya maruz kalıyor. Sperm üretiminde ciddi bir düşüşesebep oluyor. Çünkü ne ilginçtir ki; BPA maddesi vücutta östrojen hormonunutaklit ediyor ve kadınlık hormonuna dönüşüyor. Erişkinlerde göğüs kanseri riskioluşturuyor.

"BPA POLİKARBON PLASTİĞİN ÖNEMLİ BİR YAPITAŞIDIR"

Bisphenol-A nın kısaltılmış simgesi olan BPA gıdaambalajlarını (konserve, kutu meyvesuyu, süt) astarlayan kimyasalın bir içeriğiolduğunu söyleyen Büyüközer, "Aynı zamanda polikarbon plastiğin önemli biryapı taşıdır. Genelde 'geri dönüşümlü' tekrar tekrar kullanılan, tabanında 7ile işaretlenmiş plastiklerdir Bisfenol-A; günümüzde özellikle plastik, naylon,polyester ve PVC gibi maddelerin üretilmesinde etkin rol oynayan bir plastikhammaddesidir. BPA bileşenleri temas ettikleri gıdalara geçmeye eğilimlidir. Buzamanla olur ve ısı ile hızlanır. Daha önce, BPA'nın vücuttan idrar yoluylahızla ve tamamen atıldığına inanılıyordu. Ancak, ABD'de yapılan bir araştırma,birçok plastik üründe kullanılan tartışmalı bu kimyasalın, vücutta sanılandandaha uzun süre kalabileceğini gösterdi. Environmental Health Perspectivesdergisinde yayımlanan araştırmada, 24 saat perhiz yapan kişinin idrarındaki BPAseviyesinin, 8.5 saat perhiz yapanınki ile hemen hemen aynı seviyede çıktığıbildirilmektedir.

Normal oda sıcaklığında polikarbonattan mamülbiberonlardan bile BPA salınımı olurken, birçok anne tarafından kaynar su veyabuhar ile dezenfekte edilen biberonlardan ne derecede bir BPA salınımı olduğunuaz çok tahmin edebiliriz. Biberon içindeki sütün de normalden çok daha fazlasıcak olduğu düşünülürse durumun ciddiyeti daha da vahimleşiyor" şeklindekonuştu.

Özellikle bu plastik kapların bulaşık makinesindeyüksek ısı ile yıkanmaları ile birlikte içeriğindeki zehirli maddeler dışa dahahızlı çıkabildiğini ve bulaşık makinesinden alıp temiz diye içerisinekoyduğunuz yiyeceklere kimyasallar daha hızlı bulaştığını kaydeden GİMDESBaşkanı, "Kanada Bisfenol-A içeren bebek biberonlarını yasakladığınıbildirdi, Nalgane firması polikarbonat içecek şişesi üretimini durdurduğunu,dünyanın en büyük zincir marketi Wall-Mart polikarbonat bebek biberonlarınıraflarından kaldırdığını ve ünlü oyuncak firması Toy´R´Us artık ürünlerindeBisfenol-A kullanmayacaklarını duyurdu.

Batı dünyası BPA'nın zararının boyutunun hangiderecede olduğunu bulmak adına hummalı bir çalışma içerisindeyken Ülkemizde,Sağlık Bakanlığı ve plastik sanayicileri, plastik ürünlerin hammaddesinioluşturan Bisfenol A'nın (BPA) herhangi bir zararının olmadığını, daha doğrusuherhangi bir zararının henüz yeterli bir delille ispatlanamadığını iddiaediyorlardı" dedi.

AVRUPA BİRLİĞİ'NİN BİBERONLARDAKİ BPA YASAĞI

Büyüközer, Avrupa Birliğinin 2010 yılında çocuklarınsağlığı açısından tehlikeli olduğu kabul edilen BPA'nın gelecek yılbiberonlarda kullanımının yasaklanacağının altını çizerek, "Avrupa Birliğiüyesi ülkelerin toplantısından sonra bu karar alınmıştır. Ve karara göre 1 Mart2011 den itibaren biberonlarda BPA kullanımının yasaklanacağınıbelirtmişlerdir. Piyasaya arzının ve bu maddenin kullanıldığı biberonlarınithalatının tamamını kapsayan yasak 1 Haziran 2011 tarihinde yürürlüğegirmiştir" şeklinde konuştu.

BPA'nın zararlarına her gün yenisi eklendiğindendünyadaki birçok ülke biberonlarda BPA kullanımını yasakladığını vurgulayanGİMDES Başkanı Büyüközer, "Ancak bu ülkelerde bazı tüketici gruplarıyasağın sadece biberonlar ile kalmayıp tüm yiyecek ve içecek ambalajlarındayasaklanması için hükümetlere baskı yapıyor. Bunun en son örneğiniİngiltere'nin de için de bulunduğu 18 ülke, Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi(EFSA)'nın Mayıs 2013 'te BPA ile ilgili risk değerlendirmesi yapmasından öncebir toplantı yaptı. Breast Cancer UK 2010 yılında yapmış olduğu imza kampanyasısonrasında 2011 yılında İngiltere'de biberonlarda BPA kullanımı yasaklanmıştır.Kurum bu yasağın EFSA'nın 2013'teki kararını beklemeden tüm yiyecek ve içecekambalajlarında uygulanması için İngiltere hükümetine çağrıda bulundu"dedi.

Türkiye'de Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, kanserojenolabileceği şüphesi üzerine, 2011 yılından itibaren, biberon gibi bebekbeslenmesinde kullanılan polikarbonat malzemelerin üretiminde Bisfenol A'nın(BPA) kullanımını yasakladığını kaydeden Büyüközer, "Yıl 2017 dünyahaberlerine bakıyoruz ki batının vahşi kapitalizmi plastiğin kolay ve ucuzkullanımına alıştığı ve bu yolla büyük paralar kazandığı için bu sömürükaynağını kaybetmeme uğruna satın aldığı sözüm ona bilim adamları vasıtası ileFDA'ya EVSA'ya BPA'lı plastiklere dönüş yaptırmaya çalışıyor. BPA'nınzararlarını minimize edeceğini iddia ettiği yeni formüllerin peşinde. GİMDESolarak bu konunun gündeme getirildiği dönemlerde çeşitli ülkelerin bağımsızilim adamlarının, araştırma üniversitelerinin ve laboratuarlarının samimiaraştırma sonucu bulgularının doğruluğuna ikna olmuş ve BPA'sız bir yaşamıdevam ettirme azmi ile yola devam edecektir. Siz siz olun, kullandığınızyiyecek-içecek ambalajlarının, biberonların, her türlü bebek gereçlerininBPA'sız olmasına dikkat etmelisiniz" ifadelerini kullandı.

DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

GİMDES Başkanı Büyüközer BPA'lı ürünleri kullanırkendikkat edilmesi gerekenleri şöyle sıraladı;

? Plastik su şişeleri buzluğa konulmamalı.

? Arabada bırakılan pet şişedeki sulartüketilmemeli.

? Plastik şişeler dondurulmamalı. Bu durum plastikiçindeki dioksini açığa çıkartmaktadır. Dioksin denilen kimyasal maddeninkansere neden olduğu, özellikle göğüs kanserine yol açtığı biliniyor.

? Eve alınan damacanalardaki su hemen bir cam kabaya da plastik dışı bir kaba boşaltılmalı. Su oradan alınıp tüketilmelidir.

? Mutfakta bir çok plastiğin cama çevrilmesigerektiğini vurgulayan Büyüközer, "Cam her zaman en güvenli biralternatiftir. Oyuncaklar konusunda ise kurşunsuz boya ile tahtadan üretilmişdoğal ürünleri tercih etmeliyiz" şeklinde sözlerini sonlandırdı.

 


Kaynak:STAR

Yorum Yaz

E postanız yayınlanmayacaktır. Tüm alanlar mecburidir