Koah Hastalarına Yönelik Çalışmasıyla Gold Rehberine Girdi

14.07.2017

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Pulmoner Rehabilitasyon Ünitesi'nde görev yapan Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Hülya Şahin, solunum yetmezliği olan KOAH hastalarında "Pulmoner Rehabilitasyonun Etkileri"ni içeren çalışmasıyla Uluslararası GOLD (Global iniative for Chronic Obstructive Lung Disease) rehberinde yer almayı başardı.

Sağlık Bakanlığı İzmir Kuzey Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği'nden yapılan açıklamaya göre, dünyada KOAH hastalığı ile ilgili tanı ve tedavi yöntemlerine ait en yeni ve önemli makalelerden yola çıkılarak hazırlanan ve her yıl güncellenen, dünya hekimlerine klinik uygulamalarında bir standardizasyon getirmeyi amaçlayan GOLD rehberinin 2017 yılındaki yayınında, Uzm. Dr. Şahin ve arkadaşlarının yaptığı çalışma referans yayın olarak yer aldı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Şahin, Pulmoner Rehabilitasyon Programı'nın özellikle solunum yetmezlikli KOAH hastalarındaki olumlu etkilerini gösteren bu çalışmanın ilk önce SCI (Science Citation Index) kapsamında olan "Expert Review of Respiratory Medicine" adlı dergide yayınlandığını, daha sonra 2017 GOLD rehberinde referans olduğunu belirtti.

2013-2016 yılları arasında Pulmoner Rehabilitasyon Programını tamamlayan 122 hastanın sonuçlarını değerlendirerek bu çalışmayı tamamladığını aktaran Şahin, "Dünya hekimlerinin çok önemsediği ve klinikte başvurduğu böyle önemli bir rehberde çalışmamın referans kaynak olarak gösterilmesi, hastanem ve ülkem adına gurur verici." ifadelerini kullandı.


Kaynak:HABERLER.COM

Yorum Yaz

E postanız yayınlanmayacaktır. Tüm alanlar mecburidir