Dijital Hastane Değerlendirme Toplantısı - Kahramanmaraş / 13.07.2017

17.07.2017

Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu ve Medipol Üniversitesi arasında imzalanan protokolle Hastanelerin HİMSS EMRAM Seviye 6 - Seviye 7 hedeflerine ulaşılabilmesi için dijital hastane skorlama seviye çalışmaları kapsamında düzenlenen Dijital Hastane Değerlendirme Toplantılarının 6’incisi Kahramanmaraş Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliğini koordinasyonunda Necip Fazıl Şehir Hastanesi Konferans Salonunda gerçekleşti.

Toplantıya Kahramanmaraş, Adıyaman, Elazığ, Gaziantep, Kayseri, Kilis, Malatya, Osmaniye, Şanlıurfa ve Tunceli İllerinin Genel Sekreterliklerine bağlı 70 Sağlık tesisinden yaklaşık 125 yönetici katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Kahramanmaraş Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Opr. Dr. Semih Yancar“dijital bir süreçte olunduğunu yapılan her şeyin dijitalleştirildiğini, gelinen noktada 15 yıl önce sağlıkta dönüşümün başladığı zamandaki sorunlar ile şu anki sorunların çok farklı olduğunu vurgulayarak, “Sağlığın bilgi teknolojileri ile entegre olduğu bir çağdayız. HIMSS evrelerinde çoğu hastane belli bir noktaya geldi. Bakanlığımızın desteği ile yılsonuna kadar çoğu hastanenin 6.-7. Seviyeye ulaşacağına inanıyorum.” dedi. Dijital hastane olma yolunda izlenecek adımların anlatıldığı toplantının Kahramanmaraş’ta düzenlenmesinden dolayı mutlu olduklarını ifade etti.”

Kurumu Başkan Yardımcımız Doç. Dr. İsmayil Yılmaz konuşmasında, 15 Temmuz haftasında milli birlik ve beraberliğin önemini vurgulayarak, ”Şanlıurfa, Gaziantep, Kahramanmaraş ve tüm ecdada layık olabilmek için bize düşen çok çalışmaktır. Ülke üzerinde birilerinin hesabı hiç bitmiyor dün ne ise bugün o yarında o olacak onun için bize düşen bu ülkeye layık olabilmek için çok çalışmaktır” dedi.

Doç. Dr. İsmail Yılmaz İstanbul’da 11 Mayıs 2017 tarihinde düzenlenen HIMSS kongresinde Sayın Bakan Prof. Dr. Recep Akdağ’ın yılsonuna kadar Sağlık Bakanlığına bağlı tüm hastanelerin seviye 5 olmasını, 100 hastanenin seviye 6 ve 20 hastanenin de seviye 7 olmasını hedef koyması ile HIMSS çalışmalarının hız kazandığını ve o hedefi gerçekleştirebilmek için 6’cı toplantıyı Kahramanmaraş’ta düzenlediklerini kaydetti.

Toplantının sabah oturumu, Medipol Üniversitesi Yrd.Doç.Dr. İlker Köse’nin HIMMS EMRAM Seviye 6-7 Hedefleri ve Yol Haritası sunumunu ile sona erdi.

Öğleden sonraki oturumda ise SBSGM Standart ve Akreditasyon Daire Başkanlığı Uluslararası Sağlık Bilişimi Standartları Birim Sorumlusu Esra Zehir’in Dijital Hastane Oluşum Sürecinde SBSGM Çalışmaları sunumu ile başladı. Daha sonra Medipol Üniversitesi Yrd. Doç. Dr. İlker Köse’nin moderatörlüğünde TKHK Stok Takip Daire Başkanlığı Uzm. Ecz. Burcu Karaüzüm’ün İlaç Sistemleri Sunumu ile devam etti. Ardından Kurum Başkan Yardımcımız Doç. Dr. İsmayil Yılmaz’ın moderatörlüğünde sırasıyla İzmir Gaziemir Devlet Hastanesi Hastane Müdür Yardımcısı Aytaç Hisar, Bolu İzzet Baysal Devlet Hastanesi Hastane Yöneticisi Uzm. Dr. Muhammed Emin Demirkol Seviye 6 Hastane Sunumlarının ardından gerçekleştirilen soru-cevap bölümüyle sunumlar sona erdi.


Kaynak:Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu

Yorum Yaz

E postanız yayınlanmayacaktır. Tüm alanlar mecburidir