Sıcak hava stres ve öfkeye neden oluyor

17.07.2017

Uzman Psikolog Çağla Gül, yaz aylarında sıcaklıkartışının kişilerin psikolojisini nasıl etkilediği hakkında bilgi verdi.

Uzman Psikolog Çağla Gül, yaz aylarında sıcaklıklarınartmasıyla birlikte azalan veya bozulan uyku miktarının gün içerisindeişlevselliğin bozulmasına, öfkeye, strese sebebiyet verdiğini söyledi.

Gül, yaz aylarında sıcaklık artışının kişilerinpsikolojisini nasıl etkilediği hakkında bilgi verdi.

Artan sıcaklık ve nem oranlarının psikolojikbozulmalara sebebiyet verdiğini belirten Uzman Psikolog Çağla Gül,"Sıcaklıkla beraber azalan veya bozulan uyku miktarı gün içerisindeişlevselliğin bozulmasına, öfkeye, strese sebebiyet vermektedir. Bunun için öncelikliolarak uyuduğumuz ortam sıcaklığını ayarlamakta fayda var. Ya da gün içerisindeöğlen aralarında öğle uykusunu tercih etmek çözüm olacaktır. Bunun yanı sırasıcak havalarda sigara tüketiminin artırılması ve reflekslerdeki azalma ileberaber dikkat eksikliği meydana gelmektedir. Bu anlamda rastladığımız en ciddiproblem dikkat eksikliğine bağlı olan iş ve trafik kazalarıdır. Buda ciddiyaralanmalar ve ölümlerle sonuçlanabilmektedir" dedi.

Yaz aylarında vücutta ter yoluyla kaybedilen sıvımiktarına dikkat edilmesi gerektiğini aktaran Psikolog Gül, "Güniçerisinde yeterli miktarda su tüketimi ile vücut dengesini korumak veferahlayabilmek için önem arz etmektedir.Kış aylarında çeşitli depresyonvakaları ile karşılaşıyoruz ve yaz aylarında güneşin etkisi ile beraberdepresyonlar iyileşme gösteriyor. Kişinin 'ben artık iyileştim' tutumu'tedaviye ihtiyacım yok' kararı alması ciddi zararlar verebilir. Doktoradanışmadan ilaç kullanımının bırakılması kesinlikle karşı olduğumuz bir durum.İlaçlarımızı doktorlarımıza danışmadan kullanmayalım ve bırakmayalım"ifadelerini kullandı.

Yaz aylarında nem artışıyla birlikte nefes almaktazorluk yaşanabileceğini dile getiren Gül," Nefes alımındaki zorluk kişidepanik atağa da sebebiyet verebilir. Sıcaklıkla beraber tansiyon düşmeleri , gözkararmaları, baş dönmeleri ve burun kanamaları olabilir. Bu anlamda havanın çoksıcak olduğu saatlerde dışarıya çıkmamak ve serin ortamları seçmek çözümolacaktır. Kış aylarında kullanamadığımız parkları ve bahçeleri yaz aylarında kullanmakhem aktivite hem de rahat hissetmek açısından faydalıdır. Günlük işlerimiziplanlı ve programlı olarak devam ettirmeliyiz. Plansız bir hayat anksiyetebulgularının en büyük tetikleyicisidir. Bu anlamda yaz aylarında günlükaktivite veya işlerimizi planlı olması anksiyete miktarının azalmasına yardımcıolacaktır" diye kaydetti.

 


Kaynak:TRTHABER

Yorum Yaz

E postanız yayınlanmayacaktır. Tüm alanlar mecburidir