Güneş çarpmasına karşı yapmanız gerekenler

17.07.2017

Uzmanlar, güneş çarpmasına karşı alınabilecekönlemleri ve güneş çarpması durumunda yapılabilecekleri anlattı.

Yazın getirdiği en ciddi hastalıklardan biri güneşçarpması. Özellikle çocukların, kronik hastalıkları olanların güneşle ve sıcakhavalarla olan temasına dikkat etmesi gerekiyor.

Uzman güneş çarpmasına karşı alınabilecek önlemlerive güneş çarpması durumunda yapılabilecekleri anlattı.

 

Güneş çarpması denilen durum nedir

Yazın getirdiği en ciddi hastalık güneş çarpmasıdır.Güneş çarpması, aşırı sıcak nedeniyle beden ısısını ayarlayan mekanizmanın(Termoregülasyon sisteminin) bozulması sonucu ortaya çıkan bir hastalıktablosudur. Vücudun kendi ısısını düzenlemek için olan terlemeyi yeterincegerçekleştirememesi durumudur. Ayrıca sıcaklarda aşırı terleme sonucu fazlamiktarda sıvı ve elektrolit kayıpları sonucunda da vücut sıcaklığı yükselmeyebaşlayabilir.

 

Güneş çapması en çok kimleri etkiler

Bu durumdan en çok çocuklar, yaşlılar kronikhastalıkları olanlar, aşırı alkol alanlar etkilenir.

 

Güneş çarpmasının en önemli belirtileri nelerdir

- Yüksek ateş, baş ağrısı, nabız hızında artma,solunum sayısında artma, tansiyon düşüklüğü, aşırı yorgunluk, bitkinlik hali.

 

- Güneşe maruz kalma uzadıkça ve müdahaleedilmedikçe, ağrılı kramplar, kalpte ritim bozukluğu, bulantı- kusma-ishal,huzursuzluk, havale, bilinç bulanıklığı, koma ve ölüm gelişebilir.

 

Güneş çarpmasına karşı ne tür önlemler alınabilir

- En başta fazla güneşte kalınmamalıdır.

 

-Susamayı beklemeden bol su ve maden suyuiçilmelidir. (Tansiyonu olanlar maden suyunu dikkatli tüketmelidir)

 

- Yiyeceklere dikkat edilmeli, ağır ve yağlıyiyeceklerden kaçınılmalı, sık aralıklarla ve sebze ve meyveden zengin beslenilmelidir.Proteinden zengin gıdalar azaltılmalı, alkol ve kafeinden kaçınılmalıdır.Özellikle sıcak günlerde alkol ve kafein almak vücudun ısısını ayarlayanmekanizmayı olumsuz etkiler.

 

- Giyeceklere dikkat edilmeli, mevsime uygun,vücudun sıcaklığını çok yükseltmeyecek (Pamuklu ve keten gibi) terletmeyecekkumaşlar tercih edilmeli, açık renkli kıyafetler giyilmelidir. Güneştenkorunmak için geniş kenarlı şapkalar takılmalıdır.

 

- Ultraviyole ışınlarının en yoğun olduğu11.00-15.00 saatleri arasında, güneş altında spor faaliyetleri yapmaktankaçınılmalıdır.

 

- Sık sık duş alınmalıdır.

 

Nasıl yardım etmek gerekir

- Hemen serin ve hava akımı olan bir yere alınmalı,giysileri çıkarılmalı, düz yatırılmalı, bacakları yukarı kaldırılmalı veciltten buharlaşma sağlayacak şekilde soğutulmalıdır.

 

- Ilık - çok soğuk olmayan su banyosu yaptırılabilirveya koltuk altı, boyun ve kalçalarına soğuk kompres uygulanabilir.

 

- Bilinci açıksa bol su ve tuzlu ayran verilmeli.Şuur bulanıklığı, havale geçirme gibi belirtiler varsa vakit geçirmedenhastaneye götürmelidir.

 

- Kas krampları serin bir yerde dinlenme ve bol sıvıalmaya rağmen 1 saatten uzun sürerse yine doktora başvurulmalıdır. Hastanınsoğutulması ve yeterli sıvının verilmesi önemlidir.

 

- Ateş düşürücülerin faydası yok, hatta verilmesisakıncalı olabilir.

 


Kaynak:STAR

Yorum Yaz

E postanız yayınlanmayacaktır. Tüm alanlar mecburidir