Yaz mevsiminde kulak enfeksiyonlarına dikkat

17.07.2017

Uzmanlar yaz aylarında artan orta kulak iltihabınakarşı uyararak önemli bilgiler verdi.

İçinde bulunduğumuz yaz ayları, mevsim normallerininüzerinde seyreden sıcaklar ile bir araya gelince, serinlemek için havuz vedenizler tercih ediliyor. Girilen havuzların hijyen açısından öneminivurgulayan uzman orta kulak iltihabına karşı uyarıyor!

 

Havuza dikkat

Uzman, ''Dış kulak yolu enfeksiyonlarında kulağınkarıştırılması, suyla özellikle havuz suları sık temas rol oynayabilir. Üstsolunum yolu enfeksiyonu, rinit ve sinüzitler, alerji, geniz eti büyüklüğü veöstaki borusunun iyi çalışmaması gibi etkenler orta kulak enfeksiyonları içinzemin oluşturabilmektedir. Kulağında ağrı, akıntı, kaşıntı, işitme azlığıyakınması olan kişiler mutlak suretle kulak burun boğaz hekimlerine müracaatederek, önce etkenin ortaya konması ve bunun sonucunda uygun tedavininbaşlanması konusunda yardım almalıdır. Akıntı olan kulaklarda kulak zarlarıkontrol edilmelidir. Akıntının sebebi orta kulak enfeksiyonu sebebiyle olan zardelinmesi olabilir'' dedi.

 

Enfeksiyonu artıran durumlar

Dış kulak yolunun enfeksiyonlarında ve kulak zarınındelindiği durumlarda kulağın sudan korunması gerektiğini söyleyen ve yazaylarında sık görülen sorunlardan birinin yaygın dış kulak yolu enfeksiyonlarıolduğunu ifade eden uzman, ''Olguların çoğunluğu yaz mevsiminde ılık ve nemliortamlarda görülür. Pamuklu çubuklar, yabancı cisimler ve kaşınma ile oluşantravmalar, kulaklıklar, yüzme veya sık banyo ve duş eğilimi artıranfaktörlerdendir'' diyerek sözlerine şu şekilde devam etti:

 

''Dış kulak kanalında buşon olarak isimlendirilen vedış kulak yolundaki bezler tarafından üretilen ''kulak kirleri'' bazen ağrı,kaşıntı ve işitme azlığına neden olarak kulak enfeksiyonlarıylakarışabilmektedir. Kulak kirlerinin kulak çöpü, toka, bükülmüş kağıt mendilgibi cisimlerle temizlemeye kalkışılması bu akıntıyı iç kısma, kulak zarınadoğru iter. Bu tür cisimlerle kulak temizlenemez, sadece kulak birikintisiiçeriye doğru itilir. Aynı zamanda dış kulak yolunun derisi ve kulak zarı çokince ve hassastır. Kulak yoluna sokulan sert cisimlerle kulağı temizlemekkulağa zarar verebilir''

 

Tedavi yöntemleri

Uzman, Ayrıca enfeksiyonların tedavi edilmemesidurumunda yaşanabilecekleri de aktardı: "Kulak enfeksiyonları zamanındatedavi edilmez, ihmal edilirse yüz siniri felci, mastoidit, menenjit, beyin vebeyincik abseleri vb. kulak içi ve beyindeki yapılarla ilgili komplikasyonlaroluşabilir. Orta kulak enfeksiyonlarında ilaç tedavisiyle sonuç alınamazsakulak zarına tüp takılması, kalıcı zar delinmesi oluşmuşsa ''timpanoplasti''adı verilen zarın ameliyatla onarılması gibi işlemler yapılabilir”dedi.

 


Kaynak:STAR

Yorum Yaz

E postanız yayınlanmayacaktır. Tüm alanlar mecburidir