Sanal Hastane Meclis Gündeminde

17.07.2017

MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Adana MilletvekiliProf. Dr. Mevlüt Karakaya, sıradan muayenehanelere internet sitelerinde“tecrübeli kurumsal hastane görüntüsü” verilerek aldatıcı yönlendirmelerlevatandaşa tuzak kurulduğunu belirterek, konuyu Meclis gündemine taşıdı.

MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Adana MilletvekiliProf. Dr. Mevlüt Karakaya, sıradan muayenehanelereinternet sitelerinde "tecrübeli kurumsal hastane görüntüsü" verilerekaldatıcı yönlendirmelerle vatandaşa tuzak kurulduğunu belirterek, konuyu Meclisgündemine taşıdı.

Karakaya, Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın cevaplandırması talebiyle TBMMBaşkanlığına verdiği yazılı soru önergesinde, soruna ilişkin şikayetlerinarttığına dikkat çekti.

Özellikle sanal ortamda sağlık kurumları ve doktorlarla ilgili yanıltıcıyönlendirmelerle vatandaşa 'tuzak' kurulduğunu ifade eden Karakaya,"Söz konusu bazı sitelerde; kalp-damar, genel cerrahi ve medikal estetikgibi alanlarda hastane ortamında uzman doktorlar tarafından yapılması gerekenameliyatlar için hastaların, Sağlık Bakanlığı'nın onayı olmayan, SGK kaydı bilebulunmayan merdiven altı sözde kliniklere yönlendirildiği yönünde endişeler,tarafımıza iletilmektedir" dedi.

Karakaya şöyle devam etti:

"Bu yapılan yönlendirmelerde, sıradan muayenehaneler olduğu gerçeğigizlenerek, tecrübeli kurumsal hastane zinciri algısına yer verildiğisöylenmektedir. Milyonlarca lira harcanarak, birçok zorlu eşik atlanarak,yüzlerce doktoru, hemşireyi, yardımcı elemanı istihdam ederek kurulan devlethastaneleri, üniversite hastaneleri, özel hastaneler tüm yasal zorunluluklarıyerine getirmek suretiyle, denetime de açık olarak faaliyet yürütürken, birkaçfırsatçının vergisiz kazanç uğruna insanların hayatlarını riske atmaları kabuledilemez."

Karakaya, söz konusu sorunla ilgili hasta vatandaşların daha fazla mağduredilmemesi, ivedilikle harekete geçilmesi, gerekiyorsa istismarı önlemek içinyeni yasal düzenlemelere gidilmesi gerektiğini ifade etti.

Mevlüt Karakaya,Bakan Recep Akdağ'aşu soruları yöneltti:

"İnternet reklamlarıyla hasta toplamaya çalışan ve Bakanlığınızın bilgisidışında faaliyet gösterten sağlık kuruluşları var mıdır? Bu tarz hastaneleregiderek mağdur olan vatandaşlarımızın sayısı kaçtır? Yasal olmayan klinik ya dahastanelere karşı hangi tedbirler alınmakta ve yaptırımlar uygulanmaktadır?2016 ve 2017 yılında Bakanlığınızın tespit ettiği ve faaliyetlerine son verilenklinik ya da hastane sayısı kaçtır? Bu tarz yasadışı faaliyet gösteren ve parakarşılığı buralarda doktorluk yapan hekimlere ne gibi yaptırımlargerçekleştirilmiştir? Vatandaşlarımızın mağdur olmasına ve zarar görmesineneden olan bu tür sağlık alanındaki reklamların denetimi ve takibi yapılmaktamıdır?" - ADANA


Kaynak:HABERLER.COM

Yorum Yaz

E postanız yayınlanmayacaktır. Tüm alanlar mecburidir