Migren botoks ile tedavi edilebilir mi?

17.07.2017

Nöroloji Uzmanı Doç. Dr. Ertuğrul Uzar, migrenağrılarından botoks tedavisi ile kurtulmanın mümkün olduğunu söylediMigrenrahatsızlığının toplumda sık görüldüğünü ifade eden uzmanlar, bu ağrılardankurtulmanın ise botoks tedavisiyle mümkün olduğunu söyledi.

MİGREN KADINLARIN YÜZDE 15'İ ERKEKLERİN İSE YÜZDE6'SINDA GÖRÜLÜYOR

Migren toplumumuzda kadınların yüzde 15'indeerkeklerin ise yüzde 6'sında görülebilen bir baş ağrısı olduğunu ifade edenuzmanlar, tanısının ise hastanın baş ağrısı yakınmasının özelliklerine görekonduğunu söyledi.

Baş ağrısının genelde tek taraflı damar atar gibigöze vuran boyna yayılan şiddetli günlük işlerini aksatan bir ağrı çeşidiolduğunu belirten VM Medical Park Bursa Hastanesi Nöroloji Uzmanı Doç. Dr.Ertuğrul Uzar, "Bulantı kusma, ışıktan, sesten ve kokudan rahatsız olmaeşlik edebilir. Epizodik migren ataklar halinde olan ayda bir iki kez olan başağrısıdır. Kronik migren ise toplumda yüzde 1 ile 2 sıklıkta görülen ve kişiyisosyal, ekonomik ve ailevi olarak oldukça etkileyen bir durumdur. 3 aydan uzunbir süre ayda 15 gün veya daha fazla baş ağrısı ise kronik migren hastasıolarak düşünülür. Kronik migren hastalarının çoğu doğru tanı alamazlar, tedavileriyetersiz kalır veya sık yaşanan ağrı ataklar sebebiyle aşırı ilaç kullanımınagiderler. Hemen her gün ilaç alan hastalar adeta ağrı kesici bağımlısı gibiolurlar" dedi.

YÜZDE 70'İ OLUMLU YANIT ALIYOR

Baş ağrısı olan kişiler ayda 3 ile 4'ten fazla ağrıkesici ilaç aldığı takdirde mutlaka bir uzmana görünmesi gerektiğini ifade edenDoç. Dr. Uzar, "Migren tanısı için diğer beyin hastalıkları tümör, damarhastalıkları, iltihap hastalıklar ve benzeri hastalıkların dışlanması içinbeyin görüntüleme filmi çekilmesi gerekir. Epizodik migren durumunda bazıilaçlar atakların önlenmesi için kullanılır. Migren baş ağrısı sürekli halegelse bile hastalar çaresiz değildir. genelde estetik amaçlı kullanılanbotulunim toksin (Botoks) migren hastalarında da (atak önleyici olarak) olarakgüvenilir profilini ve etkin olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Kafa boyunve alında 31 noktaya küçük iğnelerle botoks ilaç enjeksiyonu 3 ayda biryapılır. Botoks tedavisinin tecrübeli nöroloji uzmanları tarafından uygulanmasıgerekir. Kronik migrende botoks tedavisinin ağrının şiddetini ve sıklığınıbelirgin düzeyde azalttığı, hastaların migren atakları nedeniyle bozulmuş olanyaşam kalitelerinde sosyal yaşamlarında iş gücü kaybında ve uyku düzensizliklerindebelirgin iyileşme sağladığı saptanmıştır" diye konuştu.

Botoks tedavisi etkisini 2 hafta içinde göstermeyebaşladığını ifade eden Uzar, "Tekrarlayan enjeksiyonlarla etkinliği artar.Genelde botoks tedavisi hastalar tarafından iyi tolere edilir. Kronik migrenlihastaların yaklaşık yüzde 70'inde tedaviden olumlu yanıt alınır" şeklindekonuştu.

 


Kaynak:HABERTURK

Yorum Yaz

E postanız yayınlanmayacaktır. Tüm alanlar mecburidir